Prečo je SSL certifikát dôležitý na každom webe

SSL môže byť povedomým mnohým ľuďom, avšak nemusia nevyhnutne vedieť, čo to presne robí, okrem toho, že to má niečo spoločné s internetom. Veľa veľkých a populárnych web stránok už SSL má, hoci o tom možno neviete. Pozrite sa na navigačný panel vyššie a zistíte, či tam je zámok.
Ak áno, tak to znamená, že všetky údaje, ktoré prenášate z vášho počítača na práve otvorenú webovú stránku, budú zabezpečené.
Prečo je to dôležité?
Stručne povedané, SSL (Secure Sockets Layer) sa používa na zabezpečenie dát prenášaných cez internet medzi počítačom a cieľovými servermi. Môže ísť o heslo, ktoré ste práve použili na prihlásenie sa na Facebook alebo vaše informácie o kreditnej karte, keď kupujete niečo online, v podstate akékoľvek dôležité informácie, ktoré by ste nechceli, aby ostatný videli.
Keď navštívite webovú stránku a webová adresa začína http://, všetky informácie, ktoré váš prehliadač pošle na webový server a príjme z webového servera sú v čistom texte. Ak sa napríklad prihlásite do administrátorského panelu vášho webu vo WordPresse, tak vaše ID používateľa a heslo sa budú prenášať cez internet v čistom texte, ktorý by mohol niekto odchytiť. Takže je úplne možné, že niekto, kto sleduje webovú návštevnosť vašich webových stránok, by mohol získať vaše ID používateľa a heslo tak, ako bolo odoslané.
Ak ste však na svojom webovom serveri správne nastavili verziu SSL, URL sa zmení na https: // ("s" znamená "zabezpečené") a všetky dáta prenášané tam a späť sú šifrované. Toto je obzvlášť dôležité, ak zhromažďujete akékoľvek súkromné údaje na vašich webových stránkach, napríklad informácie o kreditných kartách. Určite nechcete, aby niekto zachytil informácie o kreditnej karte vášho klienta.
Súčasné platobné štandardy PCI vyžadujú, aby všetky transakcie kreditnou kartou boli vykonávané na zabezpečenej webovej stránke.
S SSL certifikátom sa akékoľvek informácie, ktoré sa prenášajú, šifrujú vložením náhodných znakov do pôvodnej správy, čo je nečitateľné pre všetkých, s výnimkou zamýšľaného servera.
SSL znemožňuje hackerom ukradnúť vaše informácie.
Ale ja nepoužívam na mojom webe kreditné karty.
Veľa webových stránok je informačných a nepredávajú online. Prečo by ste teda mali nastaviť SSL certifikát?
- Zabezpečenie: šifrovanie návštevnosti pomocou protokolu SSL zabezpečuje, že nikto nebude môcť sledovať údaje vašich používateľov / návštevníkov.
- SEO / umiestnenie v Googli: Google a internetové vyhľadávače majú radi zabezpečené web stránky. Google už v roku 2014 oficiálne vydal správu, že bude uprednostňovať zabezpečené web stránky pred nezabezpečenými. Namiesto všetkých doteraz zaužívaných faktorov od nás
Google chce tri veci:
- responzívnu web stránku (optimalizovanú pre mobilné zariadenia)
- rýchlu webstránku (optimalizovanú grafiku)
- bezpečnú web stránku
Chce, aby užívateľská skúsenosť s web stránkami bola bezpečná.
To je jeden z mnohých dôvodov, prečo máme SSL certifikáty na všetkých našich web stránkach.
- Výkon: Moderné SSL môže skutočne zlepšiť čas načítania web stránky.
- Dôveryhodnosť: Zobrazením zeleného zámku na paneli s adresou prehliadača zvyšujete dôveru návštevníkov vo váš web. Dávate tak najavo, že vám záleží na bezpečnosti vašich návštevníkov, klientov, potenciálnych klientov.
Je to taký znak dôvery. -
Webové prehliadače vás zobrazia v zlom svetle.
Od januára 2017 webové prehliadače Google Chrome a Mozilla Firefox informujú všetkých návštevníkov, ktorí používajú vaše webové stránky, ktoré nepoužívajú protokol HTTPS / SSL, že váš web je neistý. Zámerne narúšajú dôveru spomenutú v predchádzajúcom bode.
Ako si môžem nastaviť SSL certifikát?
Aby ste mohli nastaviť SSL na vašich web stránkach, je potrebné dodržať postupnosť niekoľkých krokov:
- Vygenerujte CSR (Certificate Signing Request) z vášho servera, ktorý identifikuje vašu doménu a informácie o Vašej spoločnosti. Tento je potrebné nahrať do certifikačnej autority.
- Od certifikačnej authority získate certifikát.
- Vygenerujete a stiahnete certifikačné súbory a nahráte ich na váš server.
- Otestujete všetky podstránky či obsahujú zelený kľúčik.
- Nastavíte presmerovanie zo starých http:// URL adries na nové https:// adresy. Táto časť je dôležitá, pretože nie je vhodné mixovať a posielať do Google indexu obidve http:// a https:// adresy. Všetky by mali mať nastavený 301-redirect, aby Google prevzal nové adresy a vaše odkazy z iných stránok boli zachované.
- Nakoniec je potrebné validovať vašu novú doménu s https:// v Google Search Console. Google Analytics nebude ovplyvnený, ale v Google Search Console bude potrebné vytvoriť nový záznam.
V závislosti od toho, čo všetko máte na webe sa môžu vaše nastavenia trochu líšiť, ale hore sú uvedené základné kroky, ktoré je potrebné dodržať.
Ak ste predtým o systéme SSL nevedeli, teraz ho máte možnosť stále viac pozorovať a sledovať, ktorý web SSL má a ktorý nie podľa zeleného kľúčika v adresnom riadku. Ak prídete na web stránku, ktorá SSL nemá, tak zvážte či im odošlete akékoľvek informácie.
Potrebujete poradiť alebo nainštalovať certifikát?
V poslednej dobe dostávame od našich klientov čoraz viac žiadostí o vytvorenie a inštaláciu SSL certifikátu na ich web stránkach. V prípade, že aj vy máte záujem o SSL certifikát a z nejakého dôvodu to nechcete riešiť samostatne, veľmi radi vám s tým pomôžeme, stačí nás kontaktovať.